Papu Franju se dugo vremena moglo smatrati „krivcem“ za  neodlučnosti dijela demokratskoga svijeta glede rata Rusije protiv Ukrajine. Vatikan je predugo gajio iluzije da bi Sveti otac posjetom Kijevu mogao posredovati između Ukrajine i Rusije, što je bila vrlo smjela ideja ali ju je očito odbacio ruski diktator Vladimir Putin.

Na ovogodišnjoj uskršnjoj misi poglavar Katoličke Crkve otrijeznio se od iluzija glede rata u Ukrajini otvoreno  govoreći o krivnji Rusije za nj što je dosad vješto izbjegavao.  Naime papa Franjo je vrlo idealistički mislio da između Katolištva i Pravoslavlja postoje ekumenske mogućnosti zbližavanja barem onoliko koliko u suradnji Katoličke Crkve i nekih evangeličkih crkava. 

No s obzirom da se patrijarh Moskve i cijele Rusije Kiril otvoreno stavio na stranu ruskog predsjednika Putina u osvajačkom ratu protiv isto tako pravoslavne ali i djelomično grkokatoličke Ukrajine, Papi nije preostalo ništa drugo nego govoriti otvorenim riječima što nije baš u stilu vatikanske tihe i zakučaste diplomacije.  

No strašne slike s ratišta u Ukrajini, poznate cijelom civiliziranom svijetu osim u Rusiji, morali su potaknuti papu Franju da se čvršćim jezikom oglasi o patnjama ukrajinskoga naroda što mi možemo samo pozdraviti riječima: bolje ikad nego nikad. Papa je u svojoj uskršnjoj propovijedi na Trgu svetoga Petra pred oko sto tisuća vjernika, koji su se tu ponovno našli nakon dvije godine izostanka radi koronevirusa,  više puta spomenuo „goleme patnje ukrajinskoga naroda u ovom besmislenome ratu“.

Rekao je da je Ukrajina „uvučena u taj rat“ u nadi da će se oni koji su ga započeli „odlučiti za mir i prestati igrati mišićima dok drugi pate.“ 

Ljudi s nešto fantazije mogli su tijekom slušanja Papinih riječi čuti grmljavinu eksplozija ruskih raketa koje su udarale u civilne objekte ukrajinskih gradova dok su Ukrajinci bježali preko granice i skrivali se u vlažnim podrumima svojih nesigurnih kuća. Pretpostavlja se da se oko deset milijuna Ukrajinaca nalazi u izbjeglišvu u svojoj zemlji i izvan nje. Broj smrtnih i ranjenih žrtava nije poznat, a iznosi vjerojatno na desetke tisuća. 

Papa je poslao u Ukrajinu kardinala Konrada Krajewskog da na licu mjesta vidi što se tu zbiva i Svetom ocu podnese izvješće no kako je rekao kardinal zasada ne postoji mogućnost Papina posredovanja u ovome ratu. Vatikanski izaslanik vidio je sve što je trebao vidjeti i odgovarajuće je to opisao u javnom saopćavanju. Treba se nadati da će poglavar Katoličke Crkve zadržati pa i zaoštriti sadašnji stav Vatikana o ratu Rusije protiv Ukrajine i ispraviti svoje naivno mišljenje o ekomenskom zbližavanju s Pravoslavljem, koje je kako u Rusiji tako i u Srbiji samo ogranak prevladavajuće nacionalističke i šovinističke politike tamošnjih vladajući slojeva.


Autor: Gojko Borić/Köln Datum objave: 20.04.2022.