Do konačne realizacije ovog dugotrajnog procesa trebalo bi doći uskoro, a najkasnije do kraja godine.

Višedesetljetna nastojanja službenog Zagreba da od Washingtona ishodi ukidanje viza za hrvatske državljane nikako da urode plodom iako se posljednjih godina nižu optimistične najave dužnosnika da je Hrvatska ‘na korak’ do tog cilja.

Ovih dana evidentiran je i ‘ključni korak’ prema bezviznom putovanju u Ameriku: Hrvatska ima manje od tri posto odbijenih poslovnih i turističkih viza za SAD, čime je ispunjen važan uvjet za ulazak u američki Program izuzeća od viza. To međutim nije i jedini uvjet.

Iz odgovora američkog veleposlanstva na pitanje tportala o ukidanju viza za hrvatske državljane jasno je da neki zahtjevi još uvijek nisu ispunjeni. Ipak, do konačne realizacije ovog dugotrajnog procesa trebalo bi doći uskoro, a najkasnije do kraja godine – ukoliko Hrvatska ispuni sve ono na što se obvezala.

‘Hrvatska je cijenjeni saveznik i partner Sjedinjenih Država. Putovanja između naših dviju zemalja su ekstenzivna, jačaju naše prijateljske veze i donose važne ekonomske dobrobiti. Nastavit ćemo surađivati s hrvatskim vlastima na koracima za daljnje olakšavanje putovanja između naših zemalja.

Hrvatska već udovoljava mnogim sigurnosnim zahtjevima Programa izuzeća od viza i Hrvatska se obvezala ispuniti sve zahtjeve u godini pred nama. Određeni zahtjevi u području sigurnosne koordinacije i dijeljenja informacija moraju biti ispunjeni kako bi Hrvatska dovršila proces ulaska u Program izuzeća od viza, a Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu i dalje će biti usredotočeno na suradnju s našim partnerima iz hrvatske Vlade u ispunjavanju tih zahtjeva’, poručili su iz veleposlanstva u Buzinu.

Podsjetimo, američko veleposlanstvo u Zagrebu izvijestilo je u utorak da je SAD prošle godine odbio 2,69 posto zahtjeva za vizu hrvatskih državljana. Otpravnica poslova veleposlanstva Victoria Taylor to je nazvala ključnim korakom prema bezviznom režimu putovanja u Sjedinjene Države.

‘Radujemo se tome što će Hrvati u bliskoj budućnosti u SAD putovati bez viza’, poručila je Taylor na Twitteru.

It’s official! The final refusal rate for Croatian tourist/business visa applicants fell to 2.69% last year, an essential step forward in joining the U.S. Visa Waiver Program. We look forward to Croatians travelling to the United States visa-free in the near future.— Chargé d’Affaires Taylor (@USAmbCroatia) February 16, 2021

Ujedno, zahvalila je hrvatskoj Vladi te ministarstvima unutarnjih i vanjskih poslova na značajnom napretku u ispunjavanju svih uvjeta ključnih za ukidanje viza, poput dijeljenja podataka i granične sigurnosti. Dodala je da će veleposlanstvo nastaviti blisku suradnju s Hrvatskom u ispunjavanju svih preostalih zahtjeva iz Programa.

Dva dana kasnije mnogima zainteresiranima za ovu temu koji postavljaju konkretna pitanja poručila je da veleposlanstvo još uvijek nije spremno otkriti datum ukidanja viza Hrvatskoj i ponovila da se suradnja s partnerima iz hrvatske Vlade nastavlja u ispunjavanju svih preostalih, kako je precizirala, ‘sigurnosnih zahtjeva’.

‘Važno je navesti da Hrvatska već ispunjava mnoge sigurnosne zahtjeve za Program izuzeća od viza i da se Hrvatska obvezala ispuniti preostale zahtjeve u godini pred nama’, tvitala je Taylor.

It’s important to note that #Croatia already complies with many of the security requirements for #VWP, and Croatia has committed to completing the remaining requirements in the coming year. So stay tuned for more updates as soon as we’re able to announce additional progress.— Chargé d’Affaires Taylor (@USAmbCroatia) February 17, 2021

Da je pitanje ukidanja američkih viza jedan od prioriteta hrvatske vanjske politike, potvrdio je predsjednik Vlade Andrej Plenković krajem 2019. godine u odgovoru na zastupničko pitanje Ranka Ostojića (SDP) o recipročnom uvođenju hrvatskih viza za američke državljane.

Plenković je tada – neposredno nakon što je predsjednik Donald Trump ukinuo vize Poljacima – izvijestio da su pregovori o ulasku Hrvatske u Program izuzeća od viza započeti još 2007. godine, a Hrvatska kao članica EU-a pritom ‘koristi sva raspoloživa pravna i diplomatska sredstva’. Ipak, kao članica EU-a ne može samostalno donositi odluke o uvođenju viza trećim zemljama.

Jedan od važnih koraka u smjeru ukidanja viza za hrvatske državljane učinjen je 2011. godine, kada je Tomislav Karamarko u svojstvu ministra unutrašnjih poslova potpisao u Washingtonu bilateralni sporazum o suradnji u sprečavanju i borbi protiv teškog kriminala.

Tadašnja veleposlanica Kolinda Grabar Kitarović naglasila je da je sporazum iznimno važan ne samo zbog programa ukidanja viza, već i općenito zbog suradnje u borbi protiv svih oblika kriminaliteta.

Hrvatska, Rumunjska, Bugarska i Cipar sada su jedine članice EU-a kojima SAD još nije ukinuo vize. Poljska je isključena iz viznog režima nakon što je, poput Hrvatske, javno poticala gospodarstvenike i dužnosnike da u velikom broju predaju zahtjev za vize kako bi se dovoljno smanjio postotak odbijenih.

‘Poljska je zemlja sa sjajnim ljudima. Imamo dosta Amerikanaca poljskog porijekla koji žive ovdje. To znači da će ljudi iz Poljske lako moći putovati ovamo. Pokušavali su ovo mnogo, mnogo desetljeća. Ja sam to učinio za poljski narod, u čast svih Poljaka u Sjedinjenim Američkim Državama’, rekao je Trump povodom ukidanja viza Poljskoj.

Varšava je, nesumnjivo, ispunila sve američke zahtjeve, pa i one u pogledu dijeljenja informacija i sigurnosne koordinacije.


Autor: CroExpress Datum objave: 19.02.2021.