U prijateljskom susretu igranom pred 4.500 gledatelja na stadionu Kybunpark u St. Gallenu hrvatska nogometna reprezentacija u srijedu je pobijedila Švicarsku sa 2-1 prekinuvši niz od dva uzastopna poraza, od Portugala (1-4) i Francuske (2-4) u Ligi nacija.

Švicarska je povela golom Marija Gavranovića u 31. minuti, no svjetski doprvaci su okrenuli rezultat golovima Josipa Brekala (42) i Maria Pašalića (67).

“Dobro će nam doći pobjeda uoči utakmica u Ligi nacija, da isperemo gorak okus iz rujanskih utakmica, koje stvarno nisu dobro izgledale, iako je ona u Francuskoj bila nešto bolja. Tada to nije bila hrvatska razina. Mislim da smo sada svi u boljem stanju, više u treninzima i utakmicama. Švicarska je snažna, ali mi smo večeras igrali jako dobro. Samo treba tako nastaviti, sjajno da širimo popis igrača na koje možemo računati, uvijek imamo kvalitetu”, ispričao je strijelac pobjedonosnog pogotka Mario Pašalić.

Bio mu je to prvijenac za seniorsku selekciju Hrvatske. “Napokon je stigao prvijenac i presretan sam. Zabijao sam dosta u klubovima, ali trebao mi je prvi pogodak da probijem led u reprezentaciji i drago mi je da je moj pogodak donio pobjedu. Budimir mi je vrhunski vratio povratnu loptu, a ja sam je samo pospremio u mrežu. Vjerujem da će mi ovo dobro doći za nadolazeće utakmice”, kaže.

Pašalić je pritom potvrdio kako je podrška s tribina u ovim vremenima posebno vrijedna: “Osjećali smo se kao igramo u Hrvatskoj, hvala našim navijačima na dočeku. Napokon se nogomet pomiče i s te strane, da se publika vraća na stadione, tada je sve puno ljepše”.

Izbornik Zlatko Dalić, kao što je i najavio, dao je priliku igračima koji dosad nisu imali veliku minutažu u reprezentaciji, a debitirao je 20-godišnji Domagoj Bradarić, standardni prvotimac Lillea, koji u francuskom klubu igra na poziciji lijevog braniča. No, večeras je odigrao odlično na lijevom krilu.

Prvih pola sata Švicarci su nadigrali “vatrene”, a prvu prigodu imao je Rodriguez u 8. minuti, ali njegov udarac sa 12 metara iskosa zaustavio je Livaković.  U 23. minuti pogreška naših igrača na sredini terena omogućila je polukontru domaćinima, Mario Gavranović izbio je sam pred svog suigrača iz Dinama, ali vratar Livaković je nogom uspio sačuvati mrežu.

Švicarska je zasluženo povela u 31. minuti. Xhaka je ubacio na prvu vratnicu, a Gavranović je, izmaknuvši pažnji Ćalete-Cara, glavom sa deset metara zabio za 1-0. Bio je to njegov osmi gol u švicarskom dresu, a čak treći protiv Hrvatske.

U završnici prvog poluvremena Hrvatska je uspjela kreirati nekoliko prigoda, a prva se dogodila u 36. minuti. Ćaleta-Car je dugom loptom iza leđa obrane pronašao Melnjaka, koji je oštro ubacio u peterac, ali Bruno Petković promašuje stopostotnu šansu.

Hrvatska je izjednačila u 42. minuti, kada je nakon Bradarićeve povratne lopte Brekalo iz poluvoleja pogodio za 1-1. A u 45. minuti Bradarićev udarac s ruba 16-erca okrznuo je Schara i umalo je završio u mreži, lopta je prošla tik iznad grede.

U nastavku oba izbornika napravila su po šest izmjena, pa više nije bilo toliko tečnosti u igri. Ipak, u 59. minuti nakon kombinacije Uremovića i Ante Budimira ukazala se prigoda Pašaliću, ali on je oklijevao i izgubio je loptu.

Osam minuta kasnije Pašalić postiže gol za pobjedu Hrvatske. Igrač Atalante na lijevom boku je proigrao Budimira, koji je ubacio u peterac, a Pašalić u trku iz blizine trese mrežu.

Do kraja susreta vrijedi spomenuti dvije polušanse za Švicarsku. U 71. minuti sa sedam metara iskosa pokušao je Vargas, ali ravno u vratara Livakovića, a u 81. Itten sa 14 metara iskosa puca preko gola.

Hrvatska reprezentacija se u četvrtak vraća u Zagreb gdje će se nastaviti pripremati za nastavak Lige nacija i utakmice protiv Švedske (11. listopada) i Francuske (14. listopada) na stadionu Maksimir.

ŠVICARSKA: Omlin, Comert, Schar (Benito 76), Omeragić, Lotomba, Fernandes (Itten 62), Xhaka (Freuler 46), Djibril Sow (Sohm 64), Rodriguez (Zuber 46), Mehmedi (Vargas 46), Gavranović.

HRVATSKA: Livaković, Uremović (Jedvaj 62), Vida, Ćaleta-Car, Melnjak, Badelj (Brozović 46), Kovačić (Rog 56), Brekalo (Perišić 75), Pašalić (Modrić 75), Domagoj Bradarić, Petković (Budimir 56).

STRIJELCI: 1-0 Mario Gavranović (31), 1-1 Josip Brekalo (42), 1-2 Mario Pašalić (67).

Autor: CroExpress/Hina/HNS Datum objave: 08.10.2020.