15.12.2018

POČELO JE: Sjajnom utakmicom otvoreno Svjetsko prvenstvo iseljeničkih klubova (FOTO)

Slavlje nakon gola Sydneya (foto: Zoran Stupar)

Toronto Croatia prejak za Sydney United 58.

Br. pregleda: 2754

Autor: Zoran Stupar

U Zagrebu je započelo Svjetsko prvenstvo za hrvatske iseljeničke klubove. Branitelj naslova Croatia Toronto na otvaranju prvenstva u odličnoj je utakmici savladala Sydney United 58 sa 5-2.

Šimunić i Juratović složni: Ideja je odlična!

Ceremonija otvaranja uključivala je 'postrojavanje' svih osam momčadi koje nastupaju na turniru. Okupljene su pozdravili predsjednik HNS-a Davor Šuker, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić i izaslanik pokroviteljice turnira, predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, Romeo Jozak.

Uz vodstvo HNS-a, bilo je tu još poznatih lica. Između ostalih i legendarni hrvatski nogometaš Josip Šimunić te hrvatski zastupnik u Bundestagu, Josip Juratović.

Joe Šimunić

- Mislim da je svjetsko prvenstvo Hrvata iz iseljeništva odlična ideja. Jako je lijepo, pogotovo za puno momaka koji nikad nisu bili u domovini. A najbitnije je da igraju sa zadovoljstvom – smatra Joe Šimunić, koji je prve nogometne korake napravio u jednom od klubova koji se natječe – Canberra FC.

Njegovo mišljenje dijeli i Juratović.

- Mislim da je ideja jako dobra. Prije svega želim da povezanost između Hrvata u svijetu obilježi ovaj sportski događaj. Osim toga i da se solidarnost Hrvata iz iseljeništva dokaže i na terenu – kaže Juratović.

- Neka sve protekne u fair-playu, neka se sastaje hrvatska mladost iz iseljeništva i domovine, to je bitno. Dijaspora je danas odsječena, što nije dobro. Ovo povezivanje i to što radi HNS, zajedno s nama, je stvarno vrijedno pohvale – rekao nam je prije početka utakmice svog kluba, predsjednik Toronto Croatia Joe Pavicic.

Iskusna momčad Toronta prejaka za mladiće iz Sydneya

Utakmica je počela odlično za igrače višestrukog prvaka Kanade. Već u 4. minuti Hošić se najbolje snašao nakon udarca iz kuta i na drugoj stativi zabio gol za 1-0. Imale su nakon toga obje momčadi neke poluprilike, a valja izdvojiti odličan slobodni udarac Sydney Uniteda kojeg je odlično 'skinuo' vratar Croatie koji je i glavni 'krivac' za izjednačenje Sydneya. U polukontri je srušio napadača australske momčadi unutar 16 metara i zaradio žuti karton, unatoč žestokim prosvjedima. Sa 11 metara precizan je bio Gonzales i na odmor se otišlo sa 1-1.

Gol Gonzalesa s 11 metara

Croatia je ponovo bolje započela poluvrijeme, Maletić je u 52. minuti precizno zabio za vodstvo od 2-1. Ali nisu se dugo radovali – sedam minuta kasnije Sydney izjednačuje na 2-2. Ipak, samo dvije minute nakon toga, junak utakmice Hošić prekrasnim udarcem izvan 16 metara zabija za novo vodstvo Croatie. U idućih osam minuta, iskusni igrači iz Toronta zabijaju još dva gola i rješavaju utakmicu. Prvo u 63. Maletić iskosa s lijeve strane zabija svoj drugi, a u 69. Hošić zabija svoj treći pogodak za 5-2. Ponovo se najbolje snašao nakon prekida.

Gol Maletića za 3-2

Turnir se nastavlja u ponedjeljak, utakmicom Croatie Villefranche i selekcije vojvođanskih Hrvata u 18:30 sati na stadionu Hrvatskog dragovoljca. U 16:30 na drugoj lokaciji, u Sesvetama svoju će prvu utakmicu odigrati Canberra i Croatia Malmö, a na istom stadionu nakon njih, u 18:30, sastaju se Croatia Stuttgart i Pajde iz Möhlina.

U nastavku pogledajte veliku fotogaleriju s otvaranja.