Po drugi put u svojoj povijesti, hrvatska nogometna reprezentacija je poražena u polufinalu svjetskog prvenstva, dok je Argentinu ušla u svoje šesto finale.

Hrvatska nije uspjela ponoviti rezultat iz Rusije kada je u polufinalu pobijedila Englesku. Ovoga puta Argentina predvođena Lionelom Messijem je bila uspješnija s 3-0.

Hrvatska je svoje prvo polufinale na svjetskim prvenstvima igrala 1998. u premijernom nastupu na SP-u. S druge strane stajao domaćin Francuska. Hrvatska je povela golom Davora Šukera (46), no “Tricolori” su preokrenuli rezultat golovima Liliana Thurama (47, 70).

Drugo polufinale igrali smo prije četiri godine u Rusiji. U jednoj od najblistavijih večeri hrvatskog nogometa Dalićevi odabranici su nakon produžetaka porazili Englesku sa 2-1.

“Gordi Albion” je poveo već u petoj minuti golom Kierana Trippiera, izjednačio je Ivan Perišić u 68. minuti, a gol odluke zabio je Mario Mandžukić u 109. minuti. Nažalost, Francuska je u finalu bila bolja i slavila je sa 4-2.

S druge strane Argentina je izborila svoje šesto finale u povijesti svjetskih prvenstava. Do sada je dva puta slavila (1978, 1986), dok je tri puta gubila u finalima (1930, 1990, 2014).

“Gauči” su na prvom svjetskom prvenstvu 1930. godine u polufinalu igrali protiv SAD pobijedivši sa 6-1. Po dva gola zabili su Guillermo Stabille (69, 87) i Carlos Peucelle (80, 85), a po jedan Luis Monti (20) i Alejandro Scopelli (56). U finalu je Argentina izgubila od Urugvaja (2-4).

Na SP-u 1978. godine kojem su bili domaćini nije bilo klasičnog polufinala, već su u drugom krugu bile skupine. Argentina je svojoj skupini bila prva, a potom je u finalu dobila Nizozemsku sa 3-1 nakon produžetaka za prvi naslov prvaka.

Osam godina kasnije Argentina je na SP-u u Meksiku ponovo dogurala do polufinala u kojem je bila bolja od Belgije sa 2-0, uz dva gola Diega Maradone (51, 63). U finalu je Argentina slavila protiv Njemačke sa 3-2.

Već četiri godine kasnije, na SP-u u Italiji, “Gauči” su u polufinalu boljim izvođenjem jedanaesteraca porazili Italiju, da bi u finalu izgubili od Njemačke.

Posljednji put Argentina je igrala polufinale svjetskog prvenstva 2014. u Brazilu pobijedivši nakon izvođenja jedanaesteraca Nizozemsku sa 4-2. U finalu su još jednom izgubili od Njemačke sa 0-1.

Autor: CroExpress. Hina Datum objave: 14.12.2022.