Autor: Davor Domazet Lošo

Promatrajući geopolitička preslagivanja Europe, a time i svijeta, sadašnja vremena sliče vremenima pred Prvi svjetski rat. Dva svjetska rata bili su pakleni plan Anglosaksonaca u kojima su uspjeli ostvariti da Nijemci i Rusi iskrvare i na taj način Anglosaksonci ovladaju Europom, a time i svijetom. Posljedica Prvog svjetskog rata nije samo 17 milijuna izgubljenih života nego i razbijanje četiriju carstava – austrougarskog i njemačkog kao kršćanskih, ruskog kao pravoslavnog i turskog kao islamskog. Stvorene su nove tvorevine, među njima i Jugoslavija.

Engleska je bila imperij. Kao i svaki imperij, pred kraj se služi sve većim nasiljem da bi opstala, jer i nastaje na nasilju i otimačini. Englezi su se dosjetili da bi Prvim svjetskim ratom mogli svoju imperijalnu moć premjestiti u SAD. Njihov imperij, koji nema gotovo ništa od prirodnih izvora, bio je velika kolonija u kojoj, kako su sami sebi tepali, sunce nije zalazilo. Vladali su svijetom putem premoći na oceanima. Prvo su se obračunali s katolicizmom u vlastitom dvorištu i nastao je anglikanizam. Sjetimo se Henrika VIII.

Velika Britanija se danas, iako ima parlament, ne može smatrati demokratskom zemljom. Iako izlazi na izbore u njoj je ‘demos’, odnosno narod, još uvijek podanik kraljice ili kralja. Naglašavam, podanik. Škotska je jedan od jakih povijesnih elemenata koje tvore Ujedinjeno Kraljevstvo. Sjetimo se vrlo zornog filmskog izričaja Hrabrog srca. Britanski imperij nastao je na nasilju, kao i svi drugi.

U ovim trenucima polako se oživljavaju četiri carstva koja su se raspala nakon Prvog svjetskog rata. Tu su ‘carica’ Angela Merkel, ‘car’ Vladimir Putin, ‘sultan’ Erdogan i ‘mali kralj’ Viktor Orban. Mnogi geostratezi, među njima i moja malenkot, u posljednjih 10-15 godina govorili smo da će doći do novog preslagivanja svijeta u smislu da će nastati nove države. Mnoge i jesu nakon pada Berlinskog zida. Nije začuđujuće, stoga, da je u ovim trenucima u tijeku obrnut proces. Škoti, a sutra i Sjevernoirci i Velšani, neće zaboraviti kakvu torturu su proživjeli pod britanskim kraljevima i kraljicama. Sjetimo se Olivera Cromwella.

Škoti su sačuvali svoj identitet; bilo da je riječ o glazbi, gajdama, odorama, škotskim bojama, andrijinom križu na zastavi… U Škotskoj ima i katolika. Škotska ima najveće izvore nafte u Ujedinjenom Kraljevstvu. Došlo je vrijeme buđenja samosvijesti pojedinih naroda i nacija i u tom kontekstu treba promatrati i Škotsku.

Engleska kraljica i londonski establišment znaju što znači gubitak Škotske. To je početak kraja onog što je ostalo od nekad moćnog imperija. I zato se svim silama trude da zaustave taj proces. Vidite koliko su uložili u to da uvjere Škote da ostanu, čak i nudeći povišen stupanj autonomije. Izlaskom Škotske, a sutra Walesa i Sjeverne Irske, britanski imperij svest će se na prostor od Manchestera do Londona.

Isti proces događa se i u španjolskom kraljevstvu, prije svega u Kataloniji. Ako se dogodi da Škotska proglasi neovisnost, bit će to početak nastanka novih država i državnih identiteta u Europi. Škotsku će sigurno slijediti Katalonija. Tu je i Baskija; Francuska neće ostati cjelovita, kao ni BiH niti mnoge druge zemlje. Recimo, Belgija.

Prije 100 godina Europa se prekrajala. Na stoljetnu obljetnicu početka Prvog svjetskog rata, sve se događa obrnutim slijedom. Englezi će učiniti sve da referendum ne uspije; bilo da je riječ o obećanjima, pritiscima, vidljim i nevidljivim, a ne bi me čudilo ni da dođe do ‘podzemnih’ aktivnosti.


Davor Domazet Lošo je hrvatski geopolitički i geostrateški analitičar. Bivši je načelnik Glavnog stožera Hrvatske vojske. Umirovljeni admiral, autor je nekoliko knjiga iz područje geostrategije. Najpoznatija među njima su ‘Gospodari kaosa’. Domazet Lošo potpisuje i nekoliko knjiga o Domovinskom ratu, a trenutno radi na knjizi ‘Admiralovi zapisi’.

Datum objave: 15.09.2014.