Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija plasirala se u finale Europskog prvenstva u Splitu nakon što je u punoj Spaladium Areni svladala Italiju sa 11-10 (3-2, 3-3, 3-3, 2-2) u polufinalu.

Jerko Marinić Kragić postigao je četiri gola za Hrvatsku, tri je dodao Andrija Bašić, dva Konstantin Harkov, a po jedan Marko Žuvela i Rino Burić, dok je Francesco Di Fulvio postigao tri gola za Italiju.

Hrvatska je u zaostatku bila samo na početku utakmice, Talijani su vodili sa 1-0 i 2-1, da bi golom Marinića Kragića minutu prije kraja prve četvrtine povela sa 3-2. Sa sjajne dvije obrane u završnici te prve dionice istaknuo se vratar Marko Bijač.

U drugoj četvrtini Hrvatska je održala pogodak prednosti ponovno prvenstveno zahvaljujući golovima Marinića Kragića i obranama Bijača.

Pogotkom Žuvele Hrvatska je na početku treće četvrtine prvi put stigla do dva gola prednosti, Dolce i Di Fulvio su preciznim šutovima vratili Italiju u egal, ali uzvratili su Burić i Marinić Kragić.

Italija je u četvrtoj četvrtini još dva puta uspijevala poravnati, u posljednje dvije minute ušlo se s rezultatom 10-10. Tada se Marinić Kragić istaknuo i u obrani blokiravši udarac Damontea, da bi se ključni trenutak dogodio 1:35 minuta prije kraja. Tada je Hrvatska izgubila loptu zbog prekršaja u napadu, ali neoprezan je bio talijanski vratar Nicosia kojemu se prikrao Fatović pa je zbog potopljene lopte Hrvatska dobila peterac. Siguran izvođač bio je Harkov.

Minutu i 14 sekundi prije kraja Bijač je fantastičnom obranom zaustavio Presciuttija, a pokazalo se kako je to bila posljednja prava prilika Italije.

Hrvatska će tako po četvrti put zaigrati u finalu europskog prvenstva, jedini dosadašnji naslov osvojila je 2010. na domaćem terenu u Zagrebu.

U finalu u subotu Hrvatska će igrati protiv Mađarske koja je u drugom polufinalu svladala Španjolsku sa 10-8.

Autor: CroExpress/Hina Datum objave: 09.09.2022.