U organizaciji bratskih ogranaka Matice hrvatske Grude i Imotski, pred više od 300 posjetitelja sinoć je u Grudama svečano predstavljena knjiga “Krešo Mikulić: život jednog izumitelja”, djelo dr. Milke Tice, koja potpisuje ovu biografiju na 408 stranica.
Knjiga donosi životni put Kreše Mikulića – hercegovačkog sina, vrsnog inženjera i izumitelja koji je svoj profesionalni vrhunac ostvario u Sjedinjenim Američkim Državama.
Rođen 1934. godine na planini Vučipolje u općini Posušje, Mikulić je svoj životni i profesionalni put gradio kroz nevjerojatne izazove, od Širokog Brijega i Sarajeva do Zagreba, a potom i preko oceana – u Kanadi, Chicagu i konačno Cincinnatiju. Radio je na projektima NASA-e, Formule 1, američke vojske i predsjedničkog zrakoplova, ostavivši dubok trag u svijetu visokih tehnologija i inovacija.
Ova biografska knjiga nije samo priča o pojedincu, već i oda jednom vremenu i narodu. Kako je istaknula autorica dr. Milka Tica, sama podrijetlom iz Podledinca kod Gruda, a danas sa zagrebačkom adresom, priča o Kreši Mikuliću je priča mnogih iseljenika – onih koji su svoje živote izgradili daleko od rodne grude, ali su je uvijek nosili u srcu. Emocije nisu izostale ni tijekom predstavljanja, gdje je Tica poručila da “nikada ne zaboravljamo onaj komadić zemlje odakle smo nikli i ponikli”.
U programu su, osim autorice, sudjelovali i fra Jozo Grbeš, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije, Damir Zorić, potpredsjednik Matice hrvatske, te sam Krešo Mikulić, koji je prisutne nasmijao i nadahnuo svojim riječima: “Neću vam reći sve o sebi, jer onda nećete čitati knjigu.”
Fra Jozo Grbeš posebno je naglasio simboliku predstavljanja upravo na obljetnicu Bleiburga, dok je Damir Zorić u Mikuliću prepoznao paradigmatsku figuru hercegovačkog čovjeka 20. stoljeća – radnika, patnika i inovatora.
Glazbeni dio večeri upotpunila je klapa GRUPOSS iz Vučipolja, a program je vodila Ivana Bošnjak. Poseban trenutak večeri bio je Mikulićeva odluka da sav prihod od prodaje knjige u Marića gaju daruje Edukacijsko-rehabilitacijskom centru Ivan Pavao II. u Sovićima.
Knjiga obiluje i dirljivim ulomcima iz života, poput onoga u kojem Mikulić uspoređuje hercegovačko djetinjstvo s američkim komforom: “Jadno moje, ali drago, djetinjstvo u Hercegovini… A ovdje u Americi, moj prvi susjed ima sve strojeve. Dovozi se do mene na kosilici trave. Njegove noge ne znaju što je to pješačiti…”
Predstavljanje ove knjige bilo je više od kulturnog događaja – bila je to večer iseljeničke nostalgije, ponosa i povezanosti koja nadilazi oceane.
Autor: CroExpress Datum objave: 22.05.2025.