Autor: CroExpress
Hrvatski političar, analitičar i sveučilišni profesor Slaven Letica na svom je Facebooku u ponedjeljak objavio zanimljiv komentar o hrvatskom problemu sastavljanja vlade. Prenosimo ga u cijelosti.
‘Večeras sam bio na impozantnom poslovno-diplomatsko-političkom skupu kojeg je organizirao dr. Dragan Primorac i njegov ‘Hrvatsko-izraelski poslovni klub’. Pozvano je i odazvalo se preko 250 ljudi s imenom i prezimenom: ministri, tajkuni, dekani, rektori, gradonačelnici, glazbenici, bankari, guverneri HNB-a, svećenici, sportaši, nakladnici, akademici, znanstvenici, suci, odvjetnici …
Prilazi mi jedan o najpoznatijih hrvatskih političara i pred nekolicinom uglednih uzvanika kaže: ‘U petak je sve dogovoreno između MOST-a i HDZ-a; imaju potrebnu većinu. Karamarko se odrekao položaja predsjednika VRH-a. Trebaju se samo (?) dogovoriti tko će biti predsjednik Vlade.’
Drugi, vrlo iskusni politički ‘lisac’ pet minuta kasnije kaže: lijevima nedostaju tri saborske ‘ruke’, a desnima četiri. Ključeve vlasti drže Bandić i Glavaš, a njima se nikamo ne žuri.’
Kandidata za premijera ne nedostaje: neki su se javili sami, druge su predložili novinari, treće političari.
Imena kojima se dosada ‘baratalo’ u javnosti su: dr. Zlatko Mateša (dosadno mu je, pa se sam predložio), dr. Mladen Vedriš, dr. Božo Petrov, dr. Tomislav Čorić, dr. Sandra Švaljek, dr. Ivan Lovrinović, dr. Željko Lovrinčević, Milana Vuković Runjić, Franjo Luković, dr. Ante Žužul itd. Zašto ne i dr. Dragan Primorac? U punoj je snazi, ima iskustvo rada u VRH-u, marljiv je, dobar organizator itd.
Općenito se može kazati da postizborne zgode i nezgode podsjećaju na poznatu tragikomediju Samuela Becketta ‘U očekivanju Godota’. Prvi čin u kojem smo očekivali i očekujemo formiranje saborske većine bliži se kraju. U drugom činu ćemo iščekivati Godota-Premijera.
(…) Možda bi MOST mogao predložiti još jednu ‘inovaciju’: da se premijer izabere javnim natječajem.’
Datum objave: 15.12.2015.

